"Magyarság és Európa" pályázati eredményhirdetés
2024. 06. 26.

Népfőiskolánk „Magyarság és Európa” címmel pályázatot hirdetett Közi Horváth József első parlamenti felszólalásának 85., az első európai parlamenti választások 45. és hazánk európai uniós taggá válásának 20. évfordulója alkalmából.

"Magyarság és Európa" pályázati eredményhirdetés

A pályázat célja az volt, hogy a pályázó történelmi ismeretei, tudása, avagy személyes élményei, élettapasztalatai alapján fogalmazza meg, hogy saját véleménye szerint mit jelent a magyarság számára Európa, és mit jelent Európa a magyar nemzet számára.

Három kategóriában lehetett pályázatot benyújtani:

1. Parlamenti felszólalás megírása
2. TikTok formátumú videó elkészítése
3. Facebook, vagy Instagram formátumú közösségi média poszt létrehozása

A beérkezett pályamunkák alapján az 1. kategória került elbírálásra.

A Népfőiskolánk által felkért zsűritagok:
Gyurácz Ferenc, a Magyar Nyugat Könyvkiadó vezetője
Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága tagja
Marton József, a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár munkatársa

A II. Nyári Szabadegyetemünk keretében, június 22-én díjátadóval együtt megtartott eredményhirdetésen a zsűri nevében Gyurácz Ferenc értékelt:

„A viszonylag rövid határidő ellenére számos pályázat érkezett a „Magyarság és Európa” témakörben tartandó parlamenti felszólalás műfajában. A háromoldalas terjedelmi keretet a pályázók majd mindegyike retorikai eszközökben gazdag szövegekkel töltötte ki (a hallgatóság megnyerésétől kezdve a különféle mondattípusokon át az ismétlés és nyomatékosítás eszközeiig). Ötletesen éltek azzal a lehetőséggel is, hogy meghatározhatták a beszéd időpontját. Így volt, aki az Unióba való belépésünk melletti érveket sorakoztatta fel „2003-ban”, míg egy másik pályázó már az idei június 9-ei EP-választás tanulságait is levonta fiktív beszédében.
A zsűri végül azokat a pályázatokat értékelte legtöbbre, amelyek a formai eszközöket gazdag tartalom kifejezésére használták fel: történelmi és mai érvekkel indokolták a nemzetünk és Európa közti eleven kapcsolatot, továbbá értékelték is e kapcsolat tapasztalatait. S mindeközben nem tévesztették szem elől hazánk sajátos, Nyugat és Kelet közti léthelyzetét.”


Eredmény:
Parlamenti felszólalás megírása kategória

Helyezés
Díjazás
Pályázó neve
Lakhelye
1.
150.000 Ft
Bak Veronika
Nagydobrony
2.
100.000 Ft
Kántor Péter
Tatabánya
2.
100.000 Ft
dr. Pintér Gábor
Kapuvár
3.
50.000 Ft
Dr. Soós Zsolt
Tiszaföldvár
Különdíj
25.000 Ft
Kecskés Barnabás
Gyöngyös


Pályázatot nyújthatott be – Mindszenty József bíboros megfogalmazása alapján – „csonkamagyarország, az elszakított magyarság és az öt világrész magyarjai”; az a magánszemély, aki betöltötte a 18. életévét.
Ugyan rövid volt a határidő, azonban ennek ellenére 13 pályamunka érkezett ebben a kategóriában, az ország legkülönbözőbb pontjairól, illetve határon túlról, Kárpátaljáról is.

A pályázatot támogatta a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Levéltár, a Barankovics István Alapítvány, a Lakitelek Népfőiskola Alapítvány és a Habsburg Ottó Alapítvány.