Az I. világháború kitörésének 110. évfordulója alkalmából szervezett történelmi vetélkedőt Népfőiskolánk, "Mire a falevelek lehullanak..." címmel.

A Győr-Moson-Sopron vármegyei általános iskolák 7. és 8. osztályos tanulói részére meghirdetett kétfordulós történelmi vetélkedő döntőjébe 8 csapat jutott be. A 4 fős csapatoknak, mely 3 tanulóból és a felkészítő tanárból kellett állniuk, az első online fordulóban egy 20 kérdésből álló feladatsort kellett visszaküldeniük.
A Népfőiskola Közi Horváth József termében, december 18-án megtartott döntőben a csapatoknak 10 különböző feladatot kellett megoldaniuk, melyek között volt totó, néma beszéd, buzdító szöveg megírása, rejtvény.
Póczáné Németh Alojzia, a Népfőiskola elnöke állította össze a feladatokat és vezette le a vetélkedőt. Értékelésében elmondta, hogy miért gondoljuk, hogy ezek a rendezvények hasznosak a mai ifjúság számára:
1. Elmélyíti a történelmi ismereteket:
A vetélkedő interaktív formában segíthet jobban megismertetni a diákokat a háború eseményeivel, okaival, következményeivel, és ezek hatásaival a világra és Magyarországra. Ez nemcsak a tananyag jobb megértését, hanem az érzelmi kapcsolat kialakítását is segítheti.
2. Kritikus gondolkodás fejlesztése:
A vetélkedő során a gyerekek összehasonlíthatják a történelmi eseményeket, elemezhetik az összefüggéseket és megtanulhatják, hogyan alakították ezek a történések a világot.
3. Közös élmény és motiváció:
Egy jól szervezett vetélkedő szórakoztató és közösségépítő tevékenység, amely megszerettetheti a történelmet a diákokkal, és ösztönözheti őket arra, hogy mélyebb ismereteket szerezzenek.
4. Empátia és értékrend kialakítása:
A háború embert próbáló helyzetei segítenek a diákoknak megérteni az emberi sorsokat, áldozatokat és azt, hogy a béke miért olyan értékes.
5. Komplex képességek fejlesztése:
A vetélkedő során fejlődik a diákok memóriája, csapatban való együtt gondolkodás képessége, problémamegoldó és kommunikációs készségei is, miközben a történelmi téma köré szerveződnek a feladatok.
6. Nemzeti identitás és múlt megismerése:
Az első világháború Magyarország számára is jelentős történelmi esemény volt. Egy vetélkedő segíthet a fiataloknak jobban megérteni, hogyan kapcsolódott Magyarország a világpolitikai eseményekhez, és milyen hatással voltak ezek a mai életünkre. Egy ilyen rendezvény egyszerre lehet szórakoztató és tanulságos, valamint hosszú távon is hozzájárulhat a gyerekek történelmi tudatának fejlesztéséhez.
A döntő helyezettjei:
HELYEZÉS | CSAPATNÉV | FELKÉSZÍTŐ TANÁR | ISKOLA |
1. | "CHER AMI" | Zátrok Hajnalka | Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskola |
2. | 14-esek | Lendvai Zoltán | Csornai Széchenyi István Általános Iskola |
3. | Fertőszentmiklósi Reformerek | Egyed Márta | Felsőbüki Nagy Pál Általános Iskola (Fertőszentmiklós) |
A győztes csapat felkészítő tanára, Zátrok Hajnalka elmondta: örömöt nekem az okozott, hogy a gyerekek igent mondtak a felkérésemre, mert a 13-14 éves korosztály nem biztos, hogy mindig kedvet érez ahhoz, hogy plusz feladatokat vállaljon el. Magam is kíváncsi voltam, hogy milyen pluszt tudunk még abból kihozni, amit az órákon tanultunk vagy akár a saját személyes életünkben olvastunk. Nagy jó, hogy itt lehettünk, tetszettek a feladatok, örülök, hogy gyerekbarát feladatokat választottak a szervezők, és hogy valóban arra voltak kíváncsiak, hogy milyen tudással rendelkeznek a gyerekek, és nem arra, hogy mi az, amit nem tudnak. Változatosak voltak a feladatok, a "Néma telefon" nagyon tetszett és örültem, hogy egy felhívó, buzdító üzenetet is kellett küldeni a haza megvédésére.
Holdampf Máté csapattagnak elmondása alapján nagyon tetszett a vetélkedő. A feladatok közül a "Néma telefon" emelte ki, valamint a felhívó beszéd írása tetszett még neki, a szókeresőt azonban viszonylag nehéz találta, de elmondta, hogy szerinte összességében egy jól összerakott feladatsor kellett megoldaniuk. Hozzátette: izgatott voltam, hogy nyerünk-e, aztán csak nyertünk!
Minden résztvevő értékes ajándékcsomagban részesült.
A három első helyezett csapatnak, felkészítő tanáraikkal együtt, a Várpalotán található Trianon Múzeum térítésmentesen biztosít megtekintést egy egyedi múzeumpedagógiai programmal egybekötve, valamint a győztes csapatoknak és tanáraiknak egy szép ajándékcsomaggal is készülnek.
A Hadtörténeti Múzeum felajánlása a nyertes csapatnak az első világháború tematikájában egy múzeumpedagógiai foglalkozás a Bálna Honvédelmi Központban.
Bízunk benne, hogy élménnyel, tudással gazdagodva tértek haza a diákok!
Köszönjük a felkészítő tanárok, segítők munkáját!